Svet-Stranek.cz
Osobní stránka

Výcvik:Osobní stránka na adrese: labrador.svet-stranek.cz

Výcvik

Labradoři jsou pracanti a nečinnost je devastuje fyzicky i psychicky. Pokud labradora od mládí vhodně a přiměřeně věku zaměstnáte, nebudete mít problémy s jeho neutuchající energií. Společnou aktivitou si se svým psem vybudujete pevný vztah. Navíc uděláte něco pro své zdraví a vyrobíte si nějaké ty endorfiny (a někdy i adrenalin) :)

Labrador je lovecké plemeno, proto nejpřirozenější je mu lovecký výcvik. Ne každý má k tomuto typu výcviku chuť nebo vhodné podmínky, ale když se chce, všechno jde. Námitka "nejsem myslivec" je lichá - v současné době lovecké zkoušky organizované u nás oběma kluby už jsou spíše svého druhu sportovní soutěže, kterých se účastní velký počet, ne-li většina vůdců-nemyslivců.

Nejnižší typ retrívřích zkoušek -v podstatě klubová bonitace povahy a vloh- jsou OVVR (Ověření vrozených vlastností retrieverů), které jsou jednou z podmínek pro zařazení do chovu. Těmi se většinou začíná. Zkušební řád najdete zde:

http://www.retriever-klub.cz/rk_download/ZR-OVVR-R K.pdf

Pokud jde o uplatnění v myslivecké praxi, labradoři i v naší republice už dávno prokázali, že jsou univerzálně použitelnými psy, kteří kromě jim vlastního dohledávání a přinášení drobné zvěře a práce ve vodě zvládají brilantním způsobem i práci na barvě.

Typy loveckých zkoušek, zkušební řády:

http://www.kchls.cz/zkus_rady/014_zr_retrieveru.pd f


Další velmi dobrou možností, jak zaměstnat a zabavit labradora i sebe, jsou tzv.Working testy, které k nám přišly v nedávné době ze zahraničí. Je to výcvik zaměřený především na poslušnost a ovladatelnost na dálku při přinášení. Ve workingovém výcviku se nepoužívá zvěř.

www.retriever-sport.cz

www.dummysport.cz

www.retriever-sport.sk


V posledních letech u nás vzniklo několik specializovaných retrívřích cvičišť, kde se lze věnovat výcviku retrívra od štěněte, od základní poslušnosti, přes přípravu na OVVR až po přípravu na lovecké zkoušky.

www.vycvikretrieveru.com

www.vycvikretrieveru.wz.cz

www.retriever-training.blog.cz


Navštěvovat s retrívrem "klasický" služební cvičák může být ošemetné a výsledný efekt velmi záleží na konkrétní osobě cvičitele a konkrétních metodách, používaných na onom cvičišti. Trocha klasické poslušnosti určitě žádnému labradorovi neuškodí, avšak je třeba respektovat specifika plemene a odlišné cestičky, kterými se výcvik retrívrů ubírá.

Labradoři jsou cvičeni i jako specialisté-záchranáři, vyhledávači zbraní, výbušnin, omamných látek apod.

Samostatnou kapitolou je slepecký a asistenční výcvik, kde se labradoři rovněž osvědčují.


Vyberte si, co Vám bude vyhovovat. Zdravě unavený labrador pak výtečně zvládá i disciplínu "gaučing".

www.calenzana.estranky.cz (děkuji)