Svet-Stranek.cz
Osobní stránka

Péče o štěňátka:Osobní stránka na adrese: labrador.svet-stranek.cz

Péče o štěňátka

Výběr štěněte

Při výběru štěněte je důležité vědět, kde štěně vyrůstalo, jestli bylo v kontaktu s jinými psy, dětmi, lidmi, jinými zvířaty apod.. Štěněčí věk do doby, než je z vrhu odvedeno, totiž velmi ovlivní jeho budoucí povahu a chování. Všechny tyto faktory následně ovlivní jeho soužití v budoucí lidské smečce.


Pokud štěňata rostou venku nebo v kotcích, kde se jim nikdo nevěnuje a nemají žádné zkušenosti s lidmi, nesou si následky celý život. Takový pes může zůstat bázlivý, plachý a nedůvěřivý. Správný chovatel vychovává svá štěňata doma. Socializace štěňat je velmi důležitá pro jejich další správný psychický vývoj. Jednoznačně tedy platí, že čím lépe štěně do doby vašeho odběru vyrůstá a je tedy kvalitně socializováno, tím lépe se přizpůsobí svému novému prostředí.

Důležité je také vidět rodiče, většinou matku, a prozkoumat její chování, jednak proto, že mnohé povahové rysy se dědí a také z důvodu,že štěně je s matkou neustále a její chování a zvyky se přenáší i na štěně. Proto pokud je matka neurotická a agresivní, je velmi pravděpodobné, že toto chování bude mít v dospělosti i štěně a naopak. Naše doporučení tedy zní: nikdy nepořizujte štěně neuváženě a v časové tísni, ale navštivte danou chovnou stanici několikrát a sledujte, jak chovatel přistupuje ke svým chovancům a současně pozorujte chování matky a vývoj štěňat.

Při výběru štěněte pravdivě uveďte informace, k čemu si štěně kupujete, pokud jste začátečníci, chovatel je schopen vám poradit, které štěně bude pro vás nejvhodnější. Například k výstavním účelům se lépe hodí štěňata klidné a vyrovnané povahy.

Kdy si odnést štěně od chovatele?

Čím déle zůstane u fenky a ostatních štěňat, tím lépe se seznámí s komunikací mezi psy, a později, při setkáni s jinými psy, nebude mít problémy. Ovšem čím déle bude v tomto prostředí, tím hůře si bude přivykat na lidský život. Pokud si nejste jisti, zda se chovatel dostatečně věnuje kontaktu se štěňaty, neberte si nikdy štěně starší 8 týdnů. V této době se dá ještě poměrně dobře socializovat i pokud tomu doposud tak nebylo. Odběr štěněte je tedy vhodný od 7. do 9. týdne věku. Pokud je ovšem štěně dobře socializované je možné odebrat i později, ale musíme mít jistotu, že chovatel socializaci nepodcenil.


Jak si správně štěně vybrat?

Všechna štěňata jsou neodolatelná, mají své kouzlo, a vy byste si je nejraději odnesli domů všechna. Nenechte se však ovládnout city, a štěně vybírejte podle určitých aspektů. Čím více zjistíte o původu a vývoji štěněte, tím více starostí v budoucnu si ušetříte. A teď několik rad:

- štěně vybírejte, pokud možno, bez přítomnosti vašich dětí, mohly by vás při výběru ovlivnit
- štěňata si prohlížejte, pokud je to možné, bez přítomnosti jejich matky
- nedejte na výmluvy, které mají vysvětlit, proč štěně nevypadá příliš zdravě
- pokud nechcete mít dospělého psa rváče, nevybírejte si právě nejdravější štěně
- nevybírejte ze soucitu nejustrašenější štěně, které se krčí někde v koutě
- pokud je některé ze štěňat levnější, zjistěte důvod, má pravděpodobně nějakou vadu v exteriéru a později nemusí být takový pes zařazen do chovu


Jak poznám, že je štěně zdravé?

- hustá, lesklá srst bez holých míst a strupů
- čistá pokožka i uši
- oči čisté a jasné, bez výtoků
- chrup je pravidelný
- bříško není neobvykle nafouknuté, úplně plné bříško po jídle je však normální
- řitní otvor je čistý, není potřísněn výkaly
- stolice je tuhá
- stavba těla je dobrá, štěně není ani vyzáblé, ani příliš tlusté
- pes by měl mít viditelná obě varlata


Jak pozorovat štěně při výběru?


Při několika návštěvách, předcházejících koupi štěněte, pozorujte, jak si štěňata spolu hrají. Štěňata se pošťuchují a koušou a přitom se učí, jak spolu mají zacházet. Štěně, které je ve smečce dominantní, bude pravděpodobně dominantní i v dospělosti, a bude tedy potřebovat důslednější výchovu. Většinou se ve vrhu najde i štěně, které je bázlivé a drží se stranou. Pro začátečníka není vhodná ani jedna z těchto variant.


Pokud jsou štěňatům více, jak čtyři týdny, jděte k nim. Pokud jsou vyděšená tím, že jste se k nim přiblížili a uhýbají znamená to, že nemají dobré zkušenosti s lidmi a vy si musíte postupně získat jejich důvěru, což nebývá příliš snadné. Pokud štěňata vyčkávají nebo jsou dokonce zvědavá přiklekněte k nim, a lákejte je k sobě. Zdravá a dobře vyvinutá štěňata k vám přiběhnou, v čele s vůdcem smečky.


Štěně, které má již více než šest týdnů, a které jste si už vybrali, s sebou odneste do místnosti, ve které ještě nebylo, a pozorujte jeho chování. Štěně by mělo začít zvědavě prozkoumávat místnost. Pokud zůstane sedět vystrašeně v koutě znamená to, že je bázlivé, a pravděpodobně takové bude i v budoucnosti. Po chvíli pozorování se štěně pokuste k sobě přilákat, mělo by přiběhnout. Výchova takovéhoto štěněte bude méně náročná, než výchova plachého jedince. Pokud štěně není příliš unavené, můžete se pokusit o hru, například s míčkem. Zdravé štěně se bude pokoušet ihned míček ulovit. Pokud jste se štěnětem v místnosti sami, zkuste zjistit, jak reaguje na zvuk. Zatleskejte, štěně by se mělo zajímat o to odkud zvuk přichází, štěně, které uteče je bázlivé.


Nezapomněli jste na nic?

O prodeji štěněte by měla být sepsána kupní smlouva, která chrání jak chovatele, tak vás. Měly by zde být uvedeny konkrétní údaje o štěněti, jeho tetovací číslo, zda je štěně zdravé, nejeví žádné známky nemoci a nemá žádnou genetickou vadu, zda je očkované a odčervené. Před podepsáním smlouvy byste si měli štěně důkladně prohlédnout. Podle občanského zákoníku má každý nový majitel psa právo na šestitýdenní záruku, kterou může uplatnit na zatajené vady, což jsou vady, o kterých vás chovatel neinformoval, a které jste zjistili vy nebo veterinární lékař až po příjezdu domů. Pokud kupujete čistokrevné štěně, jehož oba rodiče byli schváleni do chovu, měli byste od chovatele dostat průkaz původu a očkovací průkaz. Bez průkazu původu se nemůžete účastnit výstav ani se zapojit do chovu. Očkovací průkaz je důležitým dokumentem o vakcinaci štěněte. Většina štěňat při odběru je již očkovaná a odčervená, o provedeném očkování musí být zápis v očkovacím průkazu. Tetování štěněte zajišťuje příslušnost k rodokmenu a provádí se v příslušném chovatelském klubu. Štěně bývá tetováno do ucha nebo na vnitřní straně stehna, vytetované číslo je číslem z plemenné knihy.

Pokud chovatel tvrdí, že všichni jeho psi byli rentgenologicky vyšetřeni na dysplazii kyčelního kloubu, vyžádejte si o tom veterinární osvědčení. Zjistěte si u chovatele, jakou mělo štěně do doby odběru výživu, správný chovatel by vám měl poskytnout dvou až třídenní dávku krmiva pro štěně, neboť přechod na novou stravu by měl být postupný.



Přivykání na obojek a vodítko

Přivykat štěně na obojek a vodítko začněte v době, kdy už je přizpůsobené životu v novém domově.


První nasazení obojku nesmí být spojeno se žádným stresem, nasaďte ho štěněti, když čeká na něco příjemného. Poprvé můžete štěněti obojek nasadit například v době hry, a nechat mu ho jen pár minut. Pokud se pes snaží obojku zbavit, pokuste se ho zabavit tak, aby si obojku přestal všímat. Pokud však i nadále hru i vás ignoruje, obojek sundejte a s odstupem času pokus opakujte. Pokud se vám však podaří psa zabavit tak, že se přestane pokoušet obojek sundávat, ihned ho pochvalte a odměňte. Několikaminutové nasazování obojku opakujte v době hry či krmení několik dní, potom si štěně na obojek zvykne. Protože štěně roste velmi rychle, je nutné obojek často kontrolovat, aby neškrtil.


Poté, co si štěně zvykne na obojek, můžete je začít zvykat na vodítko. Všechny tyto úkony můžete provádět i doma, není nutné přivykat psa na vodítko při procházce. Ze začátku lze použít místo vodítka i kousek provázku, který přivážete na obojek. Vodítko nebo provázek poprvé připněte štěněti opět při hře a nechte jej, aby ho za sebou tahalo. Vodítko štěně při běhání mírně brzdí, ale na tento pocit si pes brzy navykne. Zpočátku se občas pokuste konec vodítka zvednout ze země, ale zůstaňte přitom v klidu stát. Pokud štěně akceptuje, že vodítko mu brání v pohybu od vás, pochvalte je a odměňte pamlskem. Potom můžete vodítko odepnout.



Přivykání na jméno

Od prvního dne, kdy si přivezete psa domů, jej začněte přivykat na jméno, kterým jej budete v budoucnu oslovovat.


Není důležité, jestli je to jméno, které používal chovatel, jméno podle průkazu původu nebo jméno, které vyberete sami. (Pokud však psa budete v budoucnu vystavovat na výstavách, prezentujete jej vždy pod jménem z průkazu původu.) Jméno, kterým psa budete oslovovat by mělo být dobře a důrazně vyslovitelné, ale nesmí být zaměnitelné s žádným z povelů, které budete užívat při výcviku. Psa přivykejte na jméno tak, že veškeré příjemné činnosti budete začínat vyslovením psova jména. Začněte jméno vyslovovat s miskou v ruce před každým krmením, když pes přijde, pochvalte jej, misku položte a nechte jej se nažrat. I později, když už pes na jméno přivykl, a na vaše vyslovení jeho jména přijde, nezapomeňte ho odměnit pamlskem.

Důležité: Pes si nikdy nesmí spojit své jméno se stresovou situací, proto při přivykání na jméno je vyslovujte pouze ve spojení s pro psa příjemným prožitkem.



První noc

Na první noc s novým štěňátkem je potřeba se připravit dopředu. Dobré je, si od chovatele přivézt kus látky, která byla několik dní umístěna v bývalém pelíšku, je načichlá štěňátku známým prostředím.

Tuto látku také můžete omotat kolem teplého termoforu. Tyto věci štěňátku zajistí méně stresující přechod do neznámého prostředí. Před uložením ke spánku běžte štěně ještě jednou vyvenčit. Počítejte však s tím, že první noci se moc nevyspíte.
Na několik prvních nocí je velmi vhodné umístit pelíšek do ložnice, protože je velmi pravděpodobné, že bude štěňátko v průběhu noci naříkat. Nikdy štěňátko za jeho naříkání netrestejte, za klidnou noc jej pochvalte. Již od první noci doporučujeme přidělit štěňátku jeho pelíšek, který bude jen jeho, a ve kterém bude moct, nikým nerušen, odpočívat. My doporučujeme, obzvlášť pokud počítáte s umístěním vašeho nového pejska do bytu, klec (viz kapitola o ustájení psa). V průběhu noci, obzvlášť té první, pokud štěňátko naříká, pohlaďte ho, popř. ho tichým hlasem konejšete. Po několika málo nocích je nutné přemístit pelíšek vašeho pejska na místo, kde bude již navždy.



První den

Nedovolte vašim dětem, aby štěňátko přivítaly příliš bouřlivě, mohlo by se polekat.

Štěně by se mělo nejprve seznámit se svým novým domovem, proveďte ho všemi místnostmi bytu, kam mu bude do budoucna povolen přístup, ukažte mu jeho misky na vodu a stravu a jeho pelíšek. Pokud máte zahradu, proveďte štěně i tam. Pokud venku vykoná svou potřebu, chvalte jej. Postupně štěně seznamte se všemi členy domácnosti, jak s rodinou, tak i s dalšími zvířaty. Pokud máte doma již jiného psa je vhodné, aby se seznámili mimo domácnost, někde na místě, které váš pes nezná, a kde se tolik štěňátku nebude věnovat, a tím předejdete zbytečným nepříjemnostem při jejich prvním kontaktu. V prvních dnech, pokud už máte jiného psa, nezapomeňte se tomuto věnovat více než kdy jindy, aby nenabyl dojmu, že nový přírůstek do smečky mu bere vaši přízeň, bylo by to pro vaše štěňátko nebezpečné.
Protože změna prostředí a cesta od chovatele byla stresující, neobtěžujte vašeho nového mazlíčka zbytečným braním do náruče a jiným stresujícím věcem. Když se uklidní první rozrušení, podejte štěněti stravu. První dávka by měla být o jednu třetinu menší, než obvykle, protože štěně je rozrušené z cesty a nemusí mu být dobře. Štěně vykonává svou potřebu každé dvě hodiny, proto se snažte jej často brát ven. Okamžitě po příchodu domů začněte štěně vychovávat a vneste do jeho života pravidelnost.



Péče o štěně

Odčervení

- poprvé 2. týden stáří

- opakovat každých 14 dní do 3 měsíců

- pak opakovat každý měsíc až do půl roku stáří

- zdravého dospělého psa 2x ročně


Očkování

- 6. týden

- 9. týden

- 12. týden

- rok stáří

- pak celý život každoročně opakovat


Protibleší program

- začít hned od raného věku

- lepší je používat spreje nebo pipety s dlouhodobým účinkem,

které se aplikují na kůži, u starších jsou vhodné i kvalitní obojky

- není vhodné používat protiparazitární šampony

upozornění : - blecha je mezihostitel tasemnice

- blecha má složitý vývojový cyklus, který probíhá v prostředí

( např. v kobercích dlouhodobě přežívají neaktivní larvální stádia )

- nejčastější alergie psů a koček je na bleší kousnutí

- častým drbáním se narušuje kůže a vzniká její zánět

(léčba dermatitid je dlouhodobá, alergie je většinou trvalá )

- malé štěně není vhodné koupat, pokud se nejedná o koupele léčebné



Aby byla strava štěněte pestřejší, není chybou přidávat k základu granulí např. bílý jogurt, smetanový krém, polévkový vývar, vařenou nebo nastrouhanou mrkev apod. Považujeme za nevhodné střídat krmení granulemi a konzervami nebo vařenou stravou. Nelze pak přesně zjistit enrgetický příjem a změnou stravy jednoznačně dochází k nevyváženému složení střevních baktérií. Následkem jsou patologické kvasné procesy a větší riziko vzniku dieteticky podmíněných průjmů. Rovněž považujeme za nevhodné přidávat větší množství tvarohu, který obsahuje příliš vysoký podíl bílkovin a vápníku. V kvalitních granulích je vápníku dostatek a poměr s fosforem a ostatními důležitými prvky je optimálně vyvážený. Přebytek škodí stejně jako nedostatek. Některá štěňata hůře snášejí kravské mléko. Vzniká-li po něm pravidelně průjem, pak je lepší ho nepodávat, není již pro odrostlé štěně nezbytně nutné.


Dobře krmit

- doporučujeme navykat štěně postupně na kvalitní granulovanou stravu výběr značky krmení doporučujeme kozultovat s veterinářem

- vždy dostatek vody

výhodou granulí je - vysoká kvalita, minerální a energetická vyváženost

- možnost velmi přesného dávkování vhledem ke stáří a hmotnosti

- úspora času pro snadnou přípravu



Odčervení, očkování, zoubky

Odčervení


95% štěňat má škrkavky, které je nutno odstranit.


Existují odčervovací přípravky, které se štěněti podávají ve stravě, a které škrkavky zahubí. Záleží na preparátu, ale obecně lze první odčervování provést mezi 17.-21. dnem života. Tuto léčebnou kůru je nutné zopakovat podle pokynů veterinárního lékaře v určeném termínu, přibližně 14 dní po první aplikaci.


Očkování


Nejlepší je pokud chovatel předá novému majiteli štěňata jak odčervená tak i očkovaná. Očkování je proces, při kterém je do těla vpraven mrtvý virus, který vyvolá tvorbu protilátek proti onemocněním. První očkování lze provádět v šestém týdnu života a s pravidelným opakováním podle rady veterinárního lékaře, nebo až ve věku osmi týdnů a s následným opakováním ve 12 týdnech.


Prořezávání zubů


3 až 6 týdnů - mléčné zuby - špičáky, řezáky, první tři premoláry

4 měsíce - mléčné zuby - čtvrté premoláry, trvalé zuby - třenové čtyřky, střední řezáky

5 - 6 měsíců - trvalé zuby - krajní řezáky, špičáky, první tři třenové zuby, první stolička

6 - 8 měsíců - druhá stolička ve spodní čelisti



Při prořezávání trvalého chrupu má štěně stejné problémy, jaké známe u dětí, tedy otoky a záněty dásní a bolest. Projeví se to jejich neklidem, odmítáním potravy nebo slintáním. Je vhodné v tomto období dát štěněti k okousávání nějaký tvrdý předmět, čímž se zmírní bolest dásní a urychlí se vypadávání mléčných zubů.


Někdy se stává, že trvalé zuby nemohou vytlačit zuby mléčné. Trvalé zuby jsou již částečně prořezány, ale mléčné zuby ještě dobře drží v dásni. V tomto případě se poraďte s veterinářem, jestli není vhodné mléčné zuby vytrhnout.



Co si doma předem připravit?



Ještě než štěňátko přivezete domů, musíte pro něj připravit několik věcí, aby se cítilo v novém prostředí dobře a dobře se zabydlelo.


Pelíšek

Aby se štěně cítilo v novém domově bezpečně, potřebuje svůj vlastní pelíšek, kde bude moct v klidu a nerušeně odpočívat. Pelíšek v bytě umístěte na teplém místě bez průvanu pokud možno tak, aby štěně mohlo sledovat dění v bytě. Pokud nechcete, aby se štěňátko pohybovalo po vašem bytě samo, je vhodné ho od prvního dne navykat na jeho místo, kde bude odpočívat, a kde najde bezpečí. Pro bezpečnost pejska je nejlepší klec nebo ohrádka, která je uzavíratelná, a pro vašeho průzkumníka a likvidátora i velmi bezpečná. Na tu je ovšem nutné ho postupně zvykat. Velikost klece by měla být taková, aby v něm mělo štěňátko dostatek místa na pohyb, ale na druhé straně by klec neměla být tak velká, aby jedna část nesloužila jako místo pro odpočinek a hru, druhá jako záchodek. Na rozdíl od klece má být ohrádka větší, kde jedna část slouží jako pelíšek, druhá jako místo, pro vykonání potřeby. Ohrádku doporučujeme jen pro mladší štěňata, klec je vhodná jak pro štěňátka, tak pro adolescenty a dospělé psy.
Klece a ohrádky efauna vřele doporučuje, protože při umístění zvířete uvnitř domu předejdete tomu, aby váš pejsek cokoli zničil nebo sám sobě nevědomky ublížil.
Více se o těchto zařízeních a jejich velikostech vhodných pro jednotlivá plemena dozvíte na jiné části našeho serveru v sekci o ustájení psa.


Misky na krmení a vodu
Štěněti připravte zvlášť misku na krmení a zvlášť misku na vodu. Umístěte je tak, aby k čisté pitné vodě mělo štěně volný přístup. Miska na vodu by měla být postavena na plastové podložce. Podrobnější informace najdete v sekci o ustájení psa.

Obojek, vodítko
Štěně by si mělo brzy po odstavení začít zvykat na lehký obojek, který musí mít přiměřenou velikost, aby štěně neškrtil, ale ani aby mu sám nesklouzl. Štěně rychle roste, proto obojek často kontrolujte, aby jej neškrtil. Na obojek a vodítko můžete štěně navykat i doma. Mezi obojky, stejně jako mezi obojky existuje dostatečný výběr. Jednotlivé typy vám přiblížíme v kapitole o ustájení psa.

Hračky
Připravte štěněti vhodné hračky a naučte je si s nimi hrát. Nebude pak kousat do zařízení bytu a vašich bot. Informace o typech hraček a jejich bezpečnosti najdete v kapitole o ustájení psa.

Krmivo
Předem mějte připraveno krmivo, kterým chcete štěně krmit. Pokud si od chovatele přivezete několikadenní dávku krmiva, na které bylo štěně zvyklé, začněte po dvou dnech nahrazovat část původního krmiva novým, aby si štěně pomalu zvykalo na novou stravu. Podrobné informace hledejte v kapitole o výživě štěňat.

Hřeben a kartáč
Štěně byste měli od počátku navykat na péči o srst. Vyberte takové pomůcky, které budou vyhovovat srsti vašeho psa. Typy pomůcek k péči o srst psa najdete v této rubrice v kapitole Péče o srst psa - pomůcky potřebné k péči o srst.

Ostatní
Další věci, které budete pro svého pejska potřebovat, zjistíte časem. Je to například identifikační štítek nebo pouzdro na jméno a adresu, který se připevňuje k obojku, a je dobrý v případě, že se vám pes zaběhne. Další důležitou věcí je lékárnička pro první pomoc nebo přípravky proti klíšťatům a blechám. Všechny další informace najdete v tématických kapitolách na tomto serveru.



Cesta domů

Pokud je to možné, odeberte si štěně od chovatele ráno, aby si na vás a na nové prostředí zvyklo, než nastane jeho první noc bez matky a sourozenců.

Jestliže nemáte možnost být se štěnětem alespoň několik dní doma, zvolte dobu odběru před víkendem. Již při cestě od chovatele je potřeba se o štěňátko dobře postarat. Na přepravu budete potřebovat košík nebo přepravní schránku. Jedete-li autem, vezměte si s sebou deku a novinový papír, pokud je vzdálenost delší, nezapomeňte vzít také čerstvou vodu a misku. Ideální je, odebíráte-li štěně ve dvou, cestou jej držte na klíně a chraňte přikrývkou. Zastavte někde na klidném a bezpečném místě, aby se váš nový přírůstek mohl vyprázdnit a také si odpočinout od nové a jistě stresující zkušenosti, jakou je jízda autem. Buďte připraveni na to, že ve většině případu se štěňátko pozvrací. První návštěva veterináře se doporučuje již v den odběru, cestou domů, aby se vyloučily případné dědičné vady. Pokud veterinární lékař zjistí nějaké vážné onemocnění, můžete štěně vrátit chovateli, nebude to tak velké oboustranné zklamání, jako když se štěnětem již strávíte několik dní.